Płock to miasto na prawach powiatu, położone w centrum Polski, około 110 km na zachód od Warszawy, na terenie województwa mazowieckiego. Geograficznie Płock jest usytuowany na pograniczu Kotliny Płockiej i Pojezierza Dobrzyńskiego. Nasi przodkowie, doceniając walory obronne miejsca, ulokowali swój gród na wysokim brzegu Wisły. W średniowieczu Płock był jednym z ważniejszych ośrodków administracyjnych i kulturalnych na ziemiach polskich, a na przełomie XI i XII wieku - faktyczną stolicą Polski. W Kaplicy Królewskiej Bazyliki Katedralnej znajduje się sarkofag ze szczątkami ówczesnych władców: Władysława I Hermana i Bolesława III Krzywoustego. Zamek był niegdyś siedzibą książąt mazowieckich, a obecnie, nieprzerwanie od 1075 roku, w Płocku urzędują biskupi. Prawa miejskie Płock otrzymał w 1237 roku. Spośród innych nadwiślańskich miast Płock wyróżnia wyjątkowo malownicze położenie na stromej, 52 metrowej skarpie, zwanej Wzgórzem Tumskim. Panorama Płocka od strony Wisły urzeka swą urodą. Ze skarpy rozciąga się malowniczy widok na szeroko rozlane wody rzeki, która ma w tym miejscu prawie półtora kilometra szerokości i zachowała niemal pierwotny charakter. Miasto ma niepowtarzalny urok i atmosferę, jaką daje mieszanka wielowiekowej historii z nowoczesnością, sztuki z techniką, dzikiej natury z rozwiniętym przemysłem, ciszy starych murów z festiwalowymi brzmieniami. Z tych kontrastów wyrasta miasto o dużym potencjale turystycznym i gospodarczym, nastawione na rozwój i zapewnienie mieszkańcom wysokiej jakości życia.

Obecnie Płock liczy około 123 tysiące mieszkańców, z których jedna czwarta nie przekroczyła 19. roku życia. To  miasto akademickie, w którym studenci kształcą się  w czterech wyższych uczelniach (filia Politechniki Warszawskiej, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa, Szkoła Wyższa Pawła Włodkowica, Wyższe Seminarium Duchowne). Płock to również silny ośrodek gospodarczy o zróżnicowanej strukturze branżowej, zorientowany na innowacyjność, nowoczesne technologie i sukces w biznesie. W mieście dominuje przemysł paliwowo-energetyczny i chemiczny. Tu ma swoją siedzibę  Polski Koncern Naftowy ORLEN S.A. - potentat na rynku paliwowym w Polsce i jedna z największych tego typu firm w Europie Środkowo-Wschodniej, PERN – Przedsiębiorstwo Eksploatacji Rurociągów Naftowych "Przyjaźń"; w branży chemicznej działa także Basell Orlen Polyolefins. Dobrze rozwija się przemysł spożywczy (Dr Oetker), maszynowy (New Holland),odzieżowy (Levi Strauss), stoczniowy (Centromost Stocznia Rzeczna), budowlano-montażowy (BudMat). 

Płock to idealne miasto na weekend, pełne uroku i historycznych ciekawostek, cennych zabytków i atrakcyjnych miejsc. Bazylika Katedralna, skarbiec w Muzeum Diecezjalnym, kolekcja secesji w Muzeum Mazowieckim, niedawno otwarte Muzeum Żydów Mazowieckich, najstarsza szkoła w Polsce - „Małachowianka” z pieczołowicie odrestaurowaną dawną Kolegiatą św. Michała  i Kolegium Jezuickim, Stary Rynek z Ratuszem -  to tylko niektóre
z miejsc, które koniecznie trzeba zobaczyć. 
Warto wybrać się tu całą rodziną, gdyż i na dzieci czeka wiele atrakcji, wśród których największą jest Ogród Zoologiczny, przepięknie ulokowany na opadających ku Wiśle tarasach. Żyje w nim ponad 3,5 tysiąca zwierząt reprezentujących 300 gatunków. Są tu między innymi ssaki kopytne, kangury, dzikie koty, pandy małe, a także słonie, żyrafy, pingwiny i najmniejsze małpki świata – tamaryny i marmozety. Na terenie ogrodu są też inne atrakcje, jak park linowy, kolejka tyrolska czy ścianka wspinaczkowa. Raz w roku  latem ogród otwarty jest także w nocy, przyciągając kilkuset sympatyków imprezy pod nazwą ZOONOC. Do ZOO można dojechać oryginalną kolejką turystyczną – Ciuchcią Tumską, w której głos lektora  opowie o mijanych zabytkach. Kiedy zjedziemy kolejką w dół,  nad  Wisłę i zalew Sobótka – posłuchamy legendy o pięknej dziewczynie i zakochanym w niej smoku. Na bulwarze nadwiślańskim czeka kolejna atrakcja: 365 metrowe molo zakończone okrągłą, przeszkloną kawiarnią. Jego konstrukcja - jedyna taka w Polsce - wchodzi łukiem w nurt Wisły, oddzielając port jachtowy od rzeki. Latem przy molo cumuje statek spacerowy.

Miasto stwarza dobre warunki do aktywnego wypoczynku i rekreacji. Wielu zazdrości płocczanom plaży i kąpieliska w centrum miasta. Zalew Sobótka to starorzecze tuż przy brzegu Wisły z czystą wodą i piaszczystą plażą, na której jest boisko do gry w piłkę plażową, zjeżdżalnia dla dzieci, a także wypożyczalnia kajaków i rowerów wodnych. 
W Płocku znajduje się hala sportowo-widowiskowa Orlen Arena z widownią na 5,5 tysiąca osób, trzy stadiony, trzy pływalnie, hala sportowa ze ścianką wspinaczkową, skate park, korty tenisowe, przystań jachtowa i lotnisko aeroklubu, a zimą - lodowisko. 

Dumą miasta są  szczypiorniści Orlen Wisły Płock, jedna z najlepszych drużyn piłki ręcznej w kraju, wielokrotni Mistrzowie Polski. Stadion im. Kazimierza Górskiego to miejsce zmagań ekstraklasowej drużyny piłki nożnej Wisły Płock. Miasto ma również olimpijczyków i medalistów Mistrzostw Świata i Europy w innych dyscyplinach sportowych, takich jak: sztuki walki, wioślarstwo, tenis osób niepełnosprawnych, motoparalotniarstwo.

Bogaty jest kalendarz letnich imprez kulturalnych w Płocku. Niemal w każdy weekend tętni życiem Stary Rynek, amfiteatr, plaża nad Wisłą, teatr i sale koncertowe, muzyka rozbrzmiewa we wnętrzach Bazyliki Katedralnej. PIKNIK EUROPEJSKI, JARMARK TUMSKI i DNI HISTORII PŁOCKA, WIANKI i DZIEŃ WISŁY, RYNEK SZTUKI, VISTULA FOLK FESTIVAL, SKARPA – festiwal twórczości Stefana Themersna - to nazwy tylko niektórych wydarzeń, w których chętnie uczestniczą zarówno płocczanie, jak i turyści.

Wielu fanom muzyki Płock kojarzy się właśnie z  festiwalami na pięknej nadwiślańskiej plaży, w sąsiedztwie majestatycznych zabytków. W tej niepowtarzalnej scenerii odbywają się co roku międzynarodowe imprezy muzyczne, z których najważniejszą jest AUDIORIVER – festiwal świata niezależnego, najlepszy polski festiwal  od roku 2011 wg portalu muzycznego Muno.pl i czwarty pod względem wielkości biletowany festiwal w Polsce. Wielu gości przyjeżdża także na najbardziej słoneczny z płockich festiwali – REGGAELAND; liczną publiczność gromadzi  POLISH HIP – HOP FESTIVAL oraz DISCO nad Wisłą i zamykający sezon  SUMMER  FALL FESTIVAL.

Szybki kontakt

Stowarzyszenie Sportu Młodzieżowego Wisła Płock

ul. Ignacego Łukasiewicza 34, 09-400 Płock
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Biuro czynne w dni robocze w godzinach 08:00-16:00
722 250 648 lub 601 868 790

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2017 Wisła Płock Youth Cup. Projekt i wykonanie HEDEA

Ta strona wykorzystuje pliki cookies i inne podobne technologie. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w pamięci Twojego urządzenia.